4. 4. 2010

18. mistrovství České republiky v silovém trojboji - Nymburk


Pomyslnou třešinkou na dortu letošní trojbojařské sezóny se stalo 18. mistrovství České republiky, které se konalo 3.4.2010 tradičně v Nymburku. Dostaveníčko si zde dalo na 53 závodníků, kteří hájili barvy 30-ti sportovních oddílů z celé České republiky a splnili kvalifikační limity.

Premiérově se zde představil též náš oddíl OST Varnsdorf. Díky splnění kvalifikačního limitu (I. VT) měl tu čest si v Nymburku zazávodit Daniel Pianka a díky „dodatečné nominaci“ ze svazu dostal šanci i jeho brat Jan Pianka – opět to byla kategorie do 60ti kg ;-). Z moravského regionu plného vína a slivovice se kvalifikace ještě povedla Bronislavu Tvrdoňovi a byl třetím v této kategorii, který se hodlal poprat o zlatý pohár. Již v loňské sezóně Bronislav Tvrdoň „využil“ neúčasti varnsdorfských bratrů a získal titul mistra ČR a toto ocenění pochopitelně chtěl obhájit. Jeho plány se náš oddíl rozhodl překazit. Navíc si oba bratři do Nymburka přivezli jistotu v podobě trenéra Míry Tarnóczyho, který se staral o celou kvalifikační přípravu a dovedl svůj oddíl až sem. Tyto všechny výchozí faktory výše uvedení přetavili do nervy drásajícího dramatu, který se v této váhové kategorii minimálně 10 let nekonal.

Tentokrát změny doznal již i náš realizační tým, který se od posledního závodu rozrostl opět o Lucii Kudrovou a jejího přítele Jirku Noska a také o Alenu Kadeřábkovou. Všichni v pozici fotografů se snažili „nejen“ pro tento web ukořistit fotografie. Jasnou stálicí týmu je již zmiňovaný trenér Mirek Tarnóczy, který toto vše měl jako vždy „pod palcem“ a tak se postaral našim závodníkům o pohodlné soutěžení.

Po příjezdu následovalo nezbytné vážení a kontrola výstroje, která tentokrát proběhla v naprostém pořádku, protože oba naši borci si dali záležet na stravě a riziko v podobě špatné tělesné váhy zažehnali již v přípravě :). Nejméně navážil jako již tradičně Honza, potom Broňa z Pohořelic a rezervu pouhých 300g před svým moravským rivalem uhájil Dan.

Soutěž tradičně začala dřepem, který papírově byl doménou moravského závodníka. Moravský pohodář si na činku ihned naložil 165 kg a byl úspěšný. Následoval pokus Dana, který lehce zvládl 145 kg a hned po něm Honza se 140 kg a taktéž nezaváhal. Druhé pokusy opět začal Broňa a opět naložil hodně, a to 175 kg, který dřepnul v souladu s pravidly. Dan úspěšně dal 155 kg a Honza 150 kg zvládl též s přehledem. V poslední sérii byl Bronislav na 180 kg již neúspěšný a jeho zaváhání využil Dan, který hravě zvládl 165 kg. Bohužel Honza při 160 kg kvůli neuznané hloubce se úspěšného pokusu též nedočkal. V průběžném pořadí po první disciplíně zlato hájila Morava a Čechům prozatím zůstávaly ostatní příčky.

Další disciplínou následoval benchpress. Papírově byla tato disciplína doménou Dana, který drží český rekord na úrovni 127,5 kg, jenže ukázal, že i mistr tesař někdy sekne vedle … a bohužel Dan vedle sekl :-(. Odvážným pokusem na úrovni 117,5 kg tuto disciplínu zahájil Broňa, který byl ovšem v nové Kataně neúspěšný. Po té ve starým triku Fury předvedl Dan jistých 110 kg a jelikož Honza nedal základ 100 kg, ujal se Dan průběžného vedení v této disciplíně. Ve druhé sérii Broňa si s vypětím všech sil zopakoval 117,5 kg a tentokrát se mu pokus vydařil, úspěšný byl i Honza na 100 kg, ale bohužel Dan na 120 kg zaváhal. V poslední sérii Broňa vylepšil svůj osobák na 122,5 kg nejspíš s notnou dávkou domácí slivovice :) a Honza vyrovnal svůj osobní rekord na 110 kg. Velké zklamání bylo ovšem pro Dana, který ani svůj reparát na 120 kg nezvládl a končil v této disciplíně až na třetím místě. V tuto chvíli se ovšem pořadí neměnilo a Broňa tak ještě navýšil svůj náskok v soutěži.

Závěrečná rozhodující disciplína, ve které byla poslední šance změnit pořadí na stupních vítězů byl mrtvý tah. Papírově nejlepším závodníkem v této disciplíně byl Dan, ale forma v mrtvém tahu nebyla dle jeho představ. Naopak Honza zaznamenal v této disciplíně výrazné zlepšení a tak se dal očekávat jeho útok na Dana. Honza s Danem začali tuto disciplínu na 180 kg a oba byli úspěšní. Broňa založil na svých 160 kg a též tuto váhu zvládl. V celkovém průběžném pořadí stále vedla Morava ;-). Druhý pokus Broňa na 170 kg zvládl též úspěšně, Honza hravě potáhl 192,5 kg a jelikož Dan pokořil 195 kg, tak se vyhoupl na první místo celkového průběžného pořadí. Třetí série se stala taktickou bitvou, protože tento závěrečný pokus rozhodoval o celkovém umístění. Tento souboj ovšem nebyl pro lidi se srdečními potížemi a to se týkalo nejen závodníků, ale i přihlížejícími v hledišti . Broňa, který zřejmě opět použil dvojitou dávku slivovice dal závěrečných 180 kg, což znamenalo nejen jeho osobní rekord, ale v tu chvíli i první místo v průběžném pořadí. Na toto reagoval Honza, když ho v zákulisí výborně připravil jeho trenér Mirek a za mohutného povzbuzování si vytvořil svůj osobák s výkonem 205 kg. V tuto chvíli to stačilo na druhou příčku průběžného pořadí. Dan, který již byl opět třetí si nechal naložit též 205 kg. Nutno dodat, že mu to v přípravě vůbec nešlo. Též jemu věnoval trenér velkou pozornost a tak právě i proto byl jeho poslední pokus úspěšný, byť s vypjetím všech sil. Dan tak všem ukázal své pevné nervy, které má snad z kvalitní oceli. Tímto se ze třetího místa průběžné pořadí posunul na místo první a po vzoru našich hokejistů získal tak zlatý hattrick :).

V konečném pořadí se umístil Dan první za 480 kg (II. VT, 411,26 wilks), Bronislav druhý za 477,5 kg (II. VT, 410,36 wilks) a Honza třetí 465 kg (II. VT, 403,39 wilks). V malých medailích za jednotlivé disciplíny získal Dan 2 stříbra jeden bronz z benchpressu (tedy žádnou zlatou), Broňa si odvezl dvě zlaté a jeden bronz z mrtvého tahu a Honza jednu zlatou za mrtvý tah, jednu stříbrnou za benchpress a jednu bronzovou z dřepu.

Náš oddíl obsadil celkově vynikající třetí místo z celé ČR. První místo uhájil domácí SK Sokol Nymburk, kterého zde reprezentovalo 8 závodníků.

0 komentářů :