25. 5. 2010

Mezinárodní federace silového trojboje


Ve světě silového trojboje působí několik federací, přičemž každá z nich má svá vlastní pravidla. Ty nejznámější jsou především IPF (International Powerlifting Federation), GPC (Global Powerlifting Committee), WPC (World Powerlifting Congress) a WUAP (World United Amateur Powerlifting). Rozdíly mezi jednotlivými federacemi spočívají zejména v rozsahu materiálového vybavení závodníků, možnosti antidopingových testů a taktéž v pravidlech provedení jednotlivých cviků.

V následující tabulce je porovnání jednotlivých federací:

Federace

Dres

benchpress

Dres

dřep, mrtvý tah

Monolift

Antidopingové

testy

vrstymateriálvrstvymateriál
IPF1Polyester1PolyesterNEANO
GPC2Polyester, DenimneomezeněPolyester, Denim, CanvasANONE
WPCneomezeněPolyester, Denim, CanvasneomezeněPolyester, Denim, CanvasANONE
WUAP2Polyester, DenimneomezeněPolyester, Denim, CanvasANOANO

Jelikož na území ČR jsou nejznámější federace právě IPF a GPC, zaměříme se právě na tyto dvě federace. Z tabulky je již patrné, že IPF oproti GPC nepovoluje používání dvouvrstvých dresů (ty umožňují zvládat vyšší zátěž, než-li základní dresy jednovrstvé) a hlavně v plné míře spolupracuje s antidopingovým výborem a tak se snaží zabránit dopingu v tomto silovém sportu. Naopak, soutěžící, které antidopingový výbor odhalí mohou i nadále startovat v GPC, tam již k testování na nepovolené látky nedochází (výjimkou je pouze test na drogy). Sporné je používání monoliftu, tj. zařízení, jenž usnadňuje závodníkům první disciplínu - dřep. Monolift je zařízení, ze kterého si závodník činku odebere, aniž by musel odstupovat s ní od stojanu. Z hlediska bezpečnosti závodníků je jasné, že monolift má svoji budoucnost a jeho absence je zatím u IPF.

Odlišná jsou též pravidla provedení jednotlivých cviků. Provedení prvního cviku - dřepu, jsou pravidla úplně stejná - s výjimkou, že v GPC se používá monolift, přičemž IPF jeho použití neumožňuje. Výrazné rozdíly jsou už ale v druhé disciplíně benchpressu. IPF dodržuje striktní provedení cviku, kdy závodník po celou dobu provedení cviku musí ležet na zádech s hlavou, rameny a celými hýžděmi v kontaktu s povrchem lavičky, přičemž chodidla musí být celou plochou v kontaktu s podlahou (či bloky). Oproti tomu GPC závodníkovi umožňuje při provádění cviku zvednutí hlavy a závodník se ani nemusí celými chodidly dotýkat podlahy (či bloku). Tato "úleva" při benchpressu se značně projeví na výkonech závodníka, přičemž závodníci federace GPC mají jednoznačnou výhodu. Ve třetím cviku - mrtvém tahu jsou pravidla naprosto totožná u obou federací.

Posledním měřítkem pro porovnávání jednotlivých federací je způsob kvalifikace na soutěže. V IPF jsou zavedené výkonnostní třídy, které umožňují závodníkům kvalifikovat se na Mistrovství Čech, Místrovství ČR nebo na mezinárodní soutěže. Mezinárodních soutěží se může zúčastnit pouze závodník, který dosáhne na mistrovskou výkonnostní třídu. V GPC je tomu jinak a na mistrovství ČR nemusí být žádná předchozí kvalifikace, tzn. nejsou zde (nejen) pro tuto soutěž žádné výkonnostní limity. Dalším apsektem je též možnost soutěžit v různých federací, což umožňuje GPC (neumožňuje však soutěže pořádané federací IPF). V IPF jsou tyto pravidla poněkud striktnější, jelikož možnost startu na soutěžích pořádaných jinou federací než IPF (či EPF) neumožňuje.

Náš oddíl OST Varnsdorf je registrován pod ČSST a spadá právě pod federací IPF.


1 komentářů :

Anonymní řekl(a)...

To jsem hledal! Díky