29. 8. 2014

Report: Benchpress & Deadlift Cup Vrchlabí 2014 Jednoznačně nejlepší pohárová soutěž v mrtvém tahu a benchpressu se konala 23.8.2014 ve Vrchlabí. Soutěž, která měla kvalitu hodnou mistrovství Evropy čítala téměř sto závodníků, přičemž dorazila špička silového trojboje a strongmanů. OST Varnsdorf má ve svých řadách elitní trojbojaře, kteří v mrtvém tahu obsazují tradičně přední příčky. Klasické složení Luboš Šos, Daniel Pianka, Jan Pianka a Richard Šos doplnil nový člen oddílu David Kovalčík.
  Dopoledne byl na řadě benchpress RAW (bez podpůrných dresů), kde si svoji soutěžní premiéru odbyl David Kovalčík a nevedl si vůbec zle. Čtvrté místo si zasloužil třetím pokusem, kde překonal 105 kg. Je nutné dodat, že David měl v té době za sebou pouhou třítýdenní přípravu.

  Odpoledne bylo nabité mrtvým tahem a patřilo tak těm nejlepším z nejlepších v rámci celé ČR. V kategorii dorostenců zahajoval Richard Šos, který povzbuzen letošní skvělou sezónou si od prvního pokusu šel pro první místo. Kde se po činkách o hmotnosti 205 kg a 215 kg úspěšně poradil též s novým osobním maximem 222,5 kg. Výborně se dařilo i Davidovi, ten po lehoučkém základu se 180 kg též zvládnul i následných 197,5 kg. Ve třetí sérii si naložil již 207,5 kg s kterýma si sice hravě poradil, ale pokus bohužel uznán nebyl a tak to ve výsledku znamenalo opět čtvrté místo.

  Následovala kategorie muži do 100 kg. Zde se představili Honza a Dan Piankovi. Nejlehčí muž startovního pole zahajoval na 185 kg s čímž si hravě poradil. Dan též nezaváhal a zdolal 190 kg. Druhá série, kde oba shodně nazvedali 200 kg znamenalo pro Honzu průběžné vedení v kategorii. I ve třetí sérii měli oba nahlášenou stejnou váhu, tj. 207,5 kg, bohužel tuto hmotnost překonal jen Honza. V kategorii to znamenalo zlato pro Honzu a bronzový byl Dan. Navíc se Honza s vynikajícím přepočtem 317,5 reshelova bodu dostal s obrovským náskokem do průběžného vedení.

  Ve třetí skupině, tj. muži nad 100 kg startoval dlouholetý matador Luboš Šos. Přestože příprava nebyla zrovna ideální, hravě zvládnul základní pokus s 312,5 kg. Též druhá série byla úspěšná a to po zdolání 327,5 kg. Velká škoda byla nepovedeného třetího pokusu na 340 kg. Nakonec to znamenalo čtvrté místo, což v obrovské konkurenci dnešní vyrovnané špičky je velice dobré umístění.

  Ale tím vynikající výsledky OST neskončily. V soutěži tříčlenných družstev v mrtvém tahu (Honza, Dan, Luboš) jsme o pouhých cca 5,5 bodu obsadili druhou příčku za 890,7 bodu. První místo bral oddíl složený převážně ze strongmanů posbíraných z celé ČR (Jeřábek, Šíma, Zelený) za 896,1 reshelova bodu. Třetí příčka patřila pořadatelskému družstvu Hohenelbe Eastside Barbell (Kalenský, Novotný R., Novotný L.). Podle počtu dosažených bodů v jednotlivých kategorií se náš oddíl umístil na celkové druhé příčce.

  Opravdovou třešničkou na dortu se ovšem stal Honza. Jako v památném souboji Davida s Goliášem si musel připadat Honza (váha 57,2 kg), když jako nejlehčí závodník startovního pole udolal na body naopak nejtěžšího muže dne, profesionálního strongmana Čestmíra Šímu (166,7 kg) a uštědřil mu tak první letošní porážku. Šímovi nestačilo ani úctyhodných 375 kg na čince. Tímto vynikajícím výkonem si Honza po právu zasloužil titul Absolutní vítěz v mrtvém tahu, když za sebou nechal všech 42 závodníků.

  Rádi bychom touto cestou poděkovali organizátorům, nakladačům, moderátorovi, … prostě všem, co vytvořili neopakovatelnou atmosféru a též všem závodníkům za výkony, které se v některých případech vidí pouze na ME. Již tradičně musíme poděkovat Městu Varnsdorf, které v rámci sportovní koncepce oddíl finančně podpořilo.

0 komentářů :